Events week 22 27 May - 2 Jun

  1. Ab13e6af43394d1c28e2ae0866e3d942eb6b4271The National Museum

    Nysgjerrig på «Kandinskij. Inn i det ukjente»

    • 14:00
      14:20
  2. Ab13e6af43394d1c28e2ae0866e3d942eb6b4271The National Museum

    Omvisning: Nysgjerrig på «Kandinskij. Inn i det ukjente»

    • 18:30
      18:50
  3. B4c6a1f3ddbfad0fc9d76456b8556f2cc02e0834The National Museum

    Pop-up-utstilling: Mamma Andersson. I Kandinskijs fotspor

    • 15:00
      17:00
  4. B9aa33c61c55c468b2c29b40bd2b854867bdf954UKS – Unge Kunstneres Samfund / Young Artists' Society

    COMMUNE: Archive Conversation with Elise By Olsen and Geir Haraldseth

    Geir Haraldseth, Elise By Olsen

    • 18:00
      21:00
  5. 5899b8932a07238db8b38b4c2168e7729ecfb17aThe National Museum

    Foredrag: Musikkens virkning

    • 18:00
      19:30
  6. 9681d3125b032579dadd961a7d0f06c7202e90ffMUNCH

    LAUREL HALO + BENDIK GISKE + EIVIND LØNNING

    LAUREL HALO PRES. ATLAS (W/ LEILA BOURDREUIL) , BENDIK GISKE, EIVIND LØNNING (SUPPORT)

    • 20:00
      23:00
  7. Bde14f64cd12aec553732740f0a2f6433745b73bAtelier Nord

    Case Records Label Night

    Sindre Foss Skancke, Admir Korjenic, Arne Borgan, Stina Stjern, Joakim Blattmann, Øystein Sandsdalen, Bjørn Hatterud og Julian Orlin Espe

    • 18:00
      23:00
  8. F818fb98a19ae57fe8afe4d6a83a911c02d2a09fKunstnerforbundet

    Opening: Summer exhibition opening: Gálgat mohkiid, duogŋat gokčasiid

    Elina Waage Mikalsen, Silje Figenschou Thoresen, Gjert Rognli, Bente Geving, Márjá Karlsen, Mihkkal Hætta, Elina Juopperi, Hilde Skancke Pedersen og Gerlinde Thiessen, Irene Rasmussen, Mary Ailonieida Sombán Mari, Lada Suomenrinne, Jostein Venås, Monica L. Edmonson

    • 18:00
      20:00
  9. Db74183e2ba2d0ca1db59a33a7aff9eb76fce389Astrup Fearnley Museet

    Benedikte Holen on Per Inge Bjørlo

    Per Inge Bjørlo, Benedikte Holen, Owen Martin

    • 18:00
      19:00
  10. 737de9e75af118d6f0b25ee821b94e22e2c6f018RAM galleri

    Opening: Opening: Boiling Blood, Burning Heart

    Matilde Westavik Gaustad

    • 18:00
      20:00
  11. 4fdca896369a181ce620a61075eebad076546356Nitja Centre for Contemporary Art

    Opening: Det skal bli

    Bror Neby Hilland, Hans Magnus Sæle Kårstad, Helge Wilhelm Dahl, Mona Merrachi, Saga Skogsberg, Sean Fredrik Fuglseth, Selma Adine Vågøy, Sofia Brox, Svea Thelin

    • 18:00
      20:00
  12. 4a5e9decd1e9fe06b1681ae7ff1185407f9669b8Fotografiens Hus

    Opening: The Sea That Swallows

    Duy Nguyen

    • 18:00
      20:00
  13. 04f1d84e093baaefe048ebe651d263de751de306Tenthaus

    Opening: Daddy’s Dinner

    Jinbin Chen, Jacky Jaan-Yuan Kuo, Bobby Yu Shuk Pui

    • 18:00
      20:00
  14. 965214d356c5c9a4af818e1dc03fb4ced162a84bNitja Centre for Contemporary Art

    Open guided tour in Inspire Art Award

    Daria Pugachova, Eyoeal Kefyalew, Zun May Oo, Zahrasadat Hakim, Gervais Tomadiatunga

    • 13:00
      14:00
  15. A02f3cbe8a94cbbcf1dcd553cb9dfed36fe5c73bOslo National Academy of the Arts

    Opening: AVGANG: The World Is A Knot In Motion

    Sara Skorgan Teigen, Anders Hald, Sofia Nömm, Tamara Marbl Joka, Belén Santillán, Linda Flø, Silje Kjørholt, Alice Davies, Almendra Baus Rusiñol, Anastasya Kizilova, Carolina Vasquéz Gonzaléz, Dariusz Stefan Wojdyga, Kaia Weiss, Magnus Håland Sunde, Nanna Amstrup, Rajat Mondal, Sayo Ota, Théotime Ritzenthaler, Victor Kojo Aubyn, Zeke Isendahl

    • 17:00
      20:00
  16. 5df97e264f7d2bc5d6b8f0a1bb6d28325387f46fKÖSK

    Opening: Off the Wall

    Josefine Lyche, Matilda Höög, Ane Barstad Solvang, Hilde Honerud, Hedda Grevle Ottesen, Helene Duckert, Nicolay Aamodt, Eigil Forberg, Tyler Metzger, Henrik Mikkelsgård, Bill Billekvist, Rasmus Stride, Tone Berg Størseth, Espen Cook, Julie Hrnčířová, Lars Gangdal, Kim Andreas Roland Berger, Jeanette Lafontine, Lena Trydal, Joachim Cossais, Tonje Paus, Zarina Saidova, Ragnhild Nes, Maria Riddervold, Trude Bredholt, Sandra Trones, Maria Maaneskiold, Jørgen Raudås, Xin Li, Oskar Galewicz, Julie Aida Graf, Karin Gyllerfelt, Julia Pauline Boracco, Nico Schaaning Larsen

    • 17:00
      21:00
  17. 1cbfb138891e7da71db2c6bbf448370d6aa27f28Oslo Kunstforening

    Opening: FOLK SOM ELSKER KUNST

    Anna Daniell

    • 18:00
      20:00
  18. 31b3ee5b508588cbf7835b96592309fad11cfb5cKunstnerforbundet

    Guided tour in Northern Sámi: Gálgat mohkiid, duogŋat gokčasiid

    • 12:00
      15:00
  19. 2e556ed92e7072b32ac85e448d0ba2fa5ecb5ed1Mellomrommet Sagene

    Lys i begge ender

    Ole Rosèn

    • 13:00
      15:00
  20. 4720d719e84a92f0f4f864ab192195282122e6c1Fotografihuset

    Artist talk & Finissage: Tanya Habjouqa: Birds Unaccustomed to Gravity

    Tanya Habjouqa

    • 13:00
      14:00
  21. 050a1ca024cdebe4f5d425a405321efd4891a6e4Trafo Kunsthall

    Opening: SEASON OPENING: REKREASJON

    Asger Jorn, Per Inge Bjørlo, Malin Bülow, Ingrid Torvund, Bukett, Jonas Mailand, Bunny's Garage, Outsider art

    • 13:00
      17:00
  22. 351910efed2dcd142878f42bd7a2093d827e8d5dTenthaus

    Artist talk: Daddy's Dinner with Marthe Yung Mee Hansen

    Jinbin Chen, Jacky Jaan-Yuan Kuo, Bobby Yu Shuk Pui

    • 14:00
      15:00
  23. 5faace4fc99e42b61b6c2de633ce00d01179864bBuer Gallery

    Finissage, Chrispin Gurholt / Greenhouse

    Crispin Gurholt

    • 14:00
      16:00
  24. 8afbdf7580adb1315d7627be0fdfca3f1578d794The City of Oslo Art Collection

    Performances at Langøyene

    Kirsty Kross, Finn Adrian Jorkjen, Cathrine Constanse Gjelsnes

    • 14:00
      15:30