
Emanuel Vigelands 150-årsjubileum åpner med utstillingen «Valborgs lille mareritt» av kunstnerduoen Hjorth & Kjølaas, på Emanuel Vigelands Museum, Lørdag 10. mai kl 13:00. Utstillingen finner sted i museets siderom; Emanuels gamle atelier, som for anledningen åpnes for publikum.
«Valborgs lille mareritt» er en oppfølger til Hjorth & Kjølaas sitt oppdiktede mordmysterium på Kunstnerforbundet i 2022 — «Mord i parapsykisk selskap», som avsluttet med at Emanuels kone, Valborg Kristine Madsen, ankommer Kristiania med et merkverdig egg fra Paris. Egget er mistenkelig likt urnen som er plassert over inngangen til mausoleet.
Utstillingen viser i tillegg originalarbeider av Valborg selv, som ikke tidligere er blitt vist. Dette er altså en unik mulighet til å bli kjent med et glemt, norsk kunstnerskap.
20 % av eventuelle salg går til restaurering av det unike mausoleet og dets hovedatraksjon, det 800 store m² freskoarbeidet «Vita».